Jdi na obsah Jdi na menu

Battlestar Galactica 2004 

Logo Battlestar Galactica (BSG) je sci-fi seriál, který se ve Spojených státech vysílá od roku 2004 a jedná se o zásadní počin celého žánru. Vychází z původního seriálu z roku 1978 (a do značné míry jej kopíruje). Začíná tříhodinovou dvoudílnou minisérií, která nás zavede do světa 12 kolonií a pokračuje první sérií, která má nestandardně "pouze" 13 dílů.

Lidstvo se vyvinulo na mytické planetě Kobol. Zde vzniklo 13 kmenů, které společně věřily v řecké božstvo a s těmito bohy žily v utopii. Ovšem přibližně před 2000 lety děje seriálu došlo k události, která nakonec všech 13 kmenů vyhnala. Dvanáct kmenů se vydalo na jednu stranu Galaxie, kde postupně kolonizovaly stejný počet planet.

Z počátku se mezi nimi odehrávaly různé války, ale nakonec založily federaci Dvanácti kolonií Kobolu. Právě součástí jejich vesmírných ozbrojených složek je loď nazývaná Battlestar Galactica. (Battlestar je pojmenování druhu lodi, takže samotný název je spíš Galactica.) K usnadnění vlastních životů vyvinuli lidé 12 kolonií roboty zvané Cyloni [:sajloni:]. Ti se ale časem vzbouří a po dlouhé válce uzavřou s lidmi příměří s určenými hranicemi.

Třináctý kmen se vydal na opačnou stranu Galaxie a dle věštkyně z dob osídlení Kobolu se vydal na mýtickou planetu jménem Země... (Takže řecká mytologie a božstvo ve světě seriálu není produktem starověkých Athén a okolí, ale původního 13. kmene. Je nutné říct, že o osudu 13. kmene, resp. Země se dovídáme velmi málo.)

Tolik k historii. V současnosti začíná seriál ceremoniálem, kdy je BSG vyřazena ze služby a proměněna na muzeu válečnictví (zvláště válek se Cylony). Bohužel ve stejný okamžik Cyloni zaútočí na všech 12 kolonií a vyvraždí celé lidstvo v této části Galaxie. Jedinou válečnou lodí zůstává Battlestar Galactica pod vedením Williama "Billa" Adamy, starého válečníka, který už jednou odešel z armádních služeb.

BSG 2004 BSG 2004 BSG 2004

Vedle vojáků na BSG přežije už jen cca 60 000 lidí, kteří v době útoku byli na různých vesmírných lodích. Jednou z nich je Laura Roslinová - ministryně školství - toho času až 43. v pořadí nástupnictví do čela federace v případě smrti prezidenta. Jenže všech 42 předchozích zahyne během útoků a tak se právě Roslinová stává novou hlavou flotily, de facto jediného území, které má známé lidstvo k dispozici.

Snad neprozradíme nic zásadního, když řekneme, že v minisérii si zpočátku prezidentka a velitel Adama nepadnou do oka a teprve na jejím konci, se voják Adama nechá přesvědčit, že válka se Cylony už není, protože lidstvo 12 kolonií ji prohrálo, ale že je nutné vystavit lidskou civilizaci nanovo (doslova "začít rodit děti") a nakonec si stanoví za cíl nalézt mytickou Zemi s nadějí, že tamní větev lidstva jim pomůže porazit Cylony, kteří se v touze vyhladit i ty poslední zbytky lidstva vydají z Koloniální flotilou (tedy BSG a ostatními civilními plavidly). Právě tento moment je odrazovým můstkem seriálu.

Black Market Co je ovšem na tomhle seriálu tak zásadní? Zaprvé je to stavba scénářů. Autoři skoro pokaždé bourají klišé sci-fi žánru (i když sami se pár z nich neubrání) a dokáží diváky překvapit naprostými zvraty v ději. Další důležitou devizou pak je to, že děj není idealistický. Lidé umírají, zásoby docházejí, dělají se chyby, které stojí lidské životy. Nemluvě o nesčetných prohrách. Ale také se zde řeší politika (vždyť Roslinová pouze dosluhuje mandát předcházejícího prezidenta, takže dříve nebo později by se měly konat volby), ekonomika (černý trh), opoziční hnutí (někteří z členů flotily si myslí, že se Cylony by se mělo vyjednávat) atd.

I když je otázka, jak moc se dají posuzovat herecké výkony v seriálech, troufneme si tvrdit, že tyto daleko přesahují standard. Připomeneme-li si např. Patricka Stewarta v roli startrekovského kapitána Picarda a přirovnáme ho k mastku, pak herecké výkony v BSG jsou rovny vybroušenému diamantu. Skvělé výkony herců navíc podporuje naprosto zásadní věc v režisérské oblasti - dokumentární kamera. Ta byla sice ve sci-fi použita již v krátkém seriálu Firefly, ale v Battlestar Galactice je dovedena k dokonalosti. Zvláště co se vesmírných bitev týká, neposkytuje nám jediný bod pohledu, ale sama prolítává mezi letouny, otáčí se a rotuje.

Jenže ani zde se autoři nezastavili a používají ji naprosto všude - na palubě lodí, na planetách, v soukromých rozhovorech, na můstku BSG... Pro sci-fi fanouška zvyklého na statickou kameru, která se zachvěje maximálně, když je "jeho" loď zasažena, je to naprosto fantastická zkušenost. Vedle toho nemůžeme opomenout ani v případě BSG skvěle zvládnutou standardní výbavu sci-fi seriálu - vizuální efekty a výtvarnou stránku věci, kdy si autoři dávají práci s nejmenšími detaily (např. formát papíru nebo datových médií, svítilny atp.).

BSG 2004 BSG 2004 BSG 2004

Mohlo by se zdát, že už tak je plusů na kontě BSG dost, ale musím ještě zmínit hudbu. Tu skládá pro celý seriál celkem neznámý Američan Bear McCreary. A právě jeho neznámost mu dává volnou ruku v projevení svého nepochybného talentu, takže si můžeme poslechnout původní (nikoliv právě populární hudbu z rádií, kterou se autoři seriálů tak často snaží zakomponovat do děje) skladby od popu až po vážnou hudbu. Bez ostychu bych McCrearyho hudbu pro BSG srovnal s (nejen) filmovou hudební tvorbou Thomase Newmana (např. film Americká krása /American Beauty/ nebo seriál Odpočívej v pokoji /Six feet under/).

Ale ani tak skvělé podívané se nevyhnuly některé minusy - osobně vidím dva. Zaprvé je to občasné spadnutí do klišé žánru (např. nepřátelé se objeví právě v tu chvíli, kdy BSG cvičí své piloty-nováčky). A zadruhé pro všechny zájemce BSG je dostupná pouze na P2P sítích (torrenty, eDonkey, DC atp.). I když při schopnosti českých televizí v poslední době úspěšně kazit kvalitní seriály dabingem (naposledy např. Myšlenky zločince /Criminal Minds/ na Primě) toto může být pozitivem.

Nicméně i přes tyto malé nedostatky Battlestar Galactica stojí za to, což potvrzují nejen zahraniční, ale i čeští autoři. Proto patří-li někteří ze čtenářů ke sci-fi fanouškům, kteří jsou touto (už dnes) klasikou nepolíbeni, pak neváhejte. A ti, kteří naopak sci-fi "nemusí", nedají nic za to (sehnat si) a shlédnout tříhodinovou minisérii (natožpak třináct dílů první série), když se naše televize nerozpakují produkovat nebo vysílat mnohem delší hlouposti.

autor: Jan Haisman

BSG 2004 BSG 2004 BSG 2004
Rozdílná loga
Miniseries Logo
Logo Minisérie
Series Logo
Logo Seriálu
NetAgent
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář